بهبود یافتگان کووید 19 پلاسما اهدا می کنند

بهبود یافتگان کووید 19 پلاسما اهدا می کنند

سازمان انتقال خون ایران از بهبود یافتگان کووید 19 خواست با حضور در مراکز جامع اهدای پلاسما 14 مرکز استان کشور در پروژه جمع آوری و ذخیره پلاسما با هدف تامین نیازهای درمانی پیش بینی شده مراکز درمانی شرکت کنند.

 

به گزارش وبدا، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران از آغاز پروژه جمع آوری و ذخیره سازی پلاسمای افراد بهبود یافته از کووید 19 در 14 استان کشور خبر داد و گفت: این پروژه به صورت هماهنگ از اول اردیبهشت ماه آغاز می شود.

دکتر پیمان عشقی افزود: مخاطبین این پروژه افرادی هستند که حداقل یک ماه از بهبودی کامل آنان سپری شده است.
دکتر پیمان عشقی وظیفه سازمان انتقال خون را تامین فرآورده های خون مورد نیاز کشور برشمرد و گفت: سازمان انتقال خون ایران به عنوان تنها متولی قانونی تامین فرآورده های خون مورد نیاز بیماران وظیفه دارد با تمام توان به بیماران نیازمند یاری برساند و فرآورده های مورد نیاز آنان را پیش بینی و تامین کند.

وی ادامه داد: ستاد علمی انتقال خون کشور با تشکیل جلسات متعدد به این نتیجه دست یافته است که می تواند با اجرای این طرح عملیاتی نیازهای آینده کشور در خصوص کمک به بیماران مبتلا شده به این ویروس را تامین کند.

دکتر عشقی هدف اصلی این طرح را تامین پلاسمای مورد نیاز مراکز درمانی خواند و ادامه داد: امیدواریم بیماران بهبود یافته از ویروس کرونا به شکرانه ی بازیابی سلامتی شان با سازمان انتقال خون که همواره مورد اعتماد مردم بوده است همراه شوند.
مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه شرکت در این پروژه کاملا داوطلبانه است یادآور شد: داوطلبین اهدای پلاسما معاینه و مشاوره می شوند و پس از انجام برخی آزمایشات اولیه در صورت دارا بودن شرایط از آنان پلاسما دریافت می شود.

دکتر عشقی اظهار داشت: اگرچه هنوز کارآزمایی های بالینی ادامه دارد اما نتایج اولیه پلاسما درمانی بیماران در مراحل اولیه ابتلا به ویروس کرونا در کشورهای مختلف و از جمله ایران موفقیت آمیز بوده است.

وی ادامه داد:با توجه به مجوزهای مراجع معتبر بین المللی با احتمال بالا پیش بینی می شود که این فرآورده در دسترس که تامین آن کم هزینه و بدون وابستگی به منابع خارجی مقدور است یکی از ارکان درمان بیماری کووید 19 به ویژه در مراحل ابتدایی آن محسوب گردد.

دکترعشقی در خصوص ضرورت سنجی ورود سازمان انتقال خون به این موضوع ادامه داد: به دلیل پاسخ مناسبی که  از روش پلاسما درمانی در کشور دیده شده است و به دلیل افزایش درخواست های مردم، مراکز درمانی و دانشگاه های علوم پزشکی این سازمان آماده پاسخگویی و خدمت رسانی در چارچوب وظایف خود شده است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ابراز امیدواری کرد که کشور هرچه زودتر از شیوع این ویروس رهایی یابد و افزود: اگر به هر دلیلی با موج دوم بیماری روبه رو شدیم و یا این ویروس چند ماه دیگر نیز مهمان ناخوانده نظام سلامت باقی ماند با توجه به افت تدریجی پادزهر در خون بهبودیافتگان می بایست از هم اکنون جهت تامین نیازهای درمانی مراکز پلاسمای کافی در اختیار داشته باشیم.

وی با بیان اینکه پلاسما بخش زردابه خون است که ۵۵ درصد خون را تشکیل می‌دهد و اهدای آن امری معمول و شناخته شده در جهان است و هیچگونه تاثیری در افت میزان خون اهداکنندگان نخواهد داشت، خاطر نشان کرد: در ایران سالانه 800 هزار واحد پلاسما در مراکز درمانی توزیع می شود و پیش بینی می شود که با اجرای این طرح در حدود 10 تا 20 هزار واحد پلاسمای بهبود یافتگان کووید 19 به این آمار افزوده شود.

دکتر عشقی تاکید کرد: حتی اگر کشور از این بیماری رهایی یابد و از پلاسماهای دریافتی در تزریق مستقیم به بیماران استفاده نشود می توان از این پلاسماها نیز مانند سایر پلاسماهای تولیدی و استحصالی در تولید سایر داروهای مورد نیاز کشور بهره گرفت و از این رو این پروژه هیچگونه اتلاف منابع مالی و انسانی  در پی نخواهد داشت.

گفتنی است اهداکنندگان با سن 18-60 سال که شرایط عمومی اهدای خون را دارند می توانند به مراکز انتقال خون در شهرستان های ارومیه، تبریز، زنجان، مشهد، شیراز، اصفهان، تهران، یزد، کرمانشاه، سمنان، گرگان، بابل (مازندران)، اهواز و کرج مراجعه کنند.

بنابر این گزارش همه آقایان و آن دسته از بانوانی که سابقه بارداری یا زایمان نداشته باشند در اولویت شرکت در این پروژه نوع دوستانه قرار دارند.

سازمان انتقال خون ایران از معدود کشورهای منطقه است که به فناوری اهدای پلاسما به روش آفرزیس و بدون دریافت خون کامل دسترسی دارد.

منبع:وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *